Przez cały tydzień 19 – 25.02.2024 w projekcie Erasmus+ KA220 pn. „PerLe - Making personal learning experiences possible and visible also in a digital way - Das PerLen-Konzept" (2021 – 2024), w którym pracownicy PCEN w Rzeszowie i Oddziału w Przemyślu są partnerami z Polski, obok nauczycieli z ZS w Nienadowej i LO w Ropczycach, organizowane były różnorodne wydarzenia edukacyjne, mające na celu osiągnięcie zaplanowanych rezultatów. Dyrekcja oraz nauczyciele z ZS w Nienadowej i LO w Ropczycach, a także Dyrekcja i pracownicy PCEN w Rzeszowie i Oddziału w Przemyślu byli odpowiedzialni za właściwą realizację tych zadań. W tej międzynarodowej wizycie uczestniczyli też nasi partnerzy z Litwy z Karaliaus Mindaugo profesinio mokymo centra w Kownie oraz z Niemiec z Gemeinschaftsschule Mandelbachtal Schmelzerwald, Berufsbildungszentrum St. Ingbert oraz z Bildungcampus Saarbrücken (LPM).
ZESPÓŁ SZKÓŁ IM. ALEKSANDRA FREDRY W NIENADOWEJ
ZAJĘCIA LEKCYJNE Z UCZNIAMI (20.02.2024) wg metodologii „The Job PerLe” – praca z leporello
20 lutego 2024 r. w Zespole Szkół im. Aleksandra Fredry w Nienadowej, odbyły się warsztaty edukacyjne dla młodzieży, prowadzone przed pana Dominika Bicka – współautora innowacyjnej koncepcji rozwoju uczniów Das PerLen Konzept®. Zajęcia prowadzone były według metodologii „The Job PerLe”, z wykorzystaniem notatnika leporello, podczas których młodzież (21 uczennic/uczniów) odkrywała własne predyspozycje zawodowe, określała swoje mocne i słabe strony w kontekście wybranego zawodu i tym samym przygotowywała się do wejścia w niedalekiej przyszłości na rynek pracy.
ZAJĘCIA PRZYGOTOWUJĄCE UCZNIÓW DO ROZMOWY Z PRACODAWCAMI (21.02.2024)
W dniu następnym, 21 lutego 2024 r., w Zespole Szkół im. Aleksandra Fredry w Nienadowej, miały miejsce zajęcia przygotowujące uczniów do rozmowy z pracodawcami. Ponownie prowadzone były z tą samą grupą młodzieży przez pana Dominika Bicka i koncentrowały się na kształtowaniu umiejętności właściwego identyfikowania i prezentowania swoich kompetencji, pasji i talentów przed przyszłymi pracodawcami. Podczas autoprezentacji uczennice/uczniowie szczególnie starali się skupiać na pozytywnym wizerunku własnej osoby oraz na podkreśleniu swoich mocnych stron.
GIEŁDA PRACY w ZS w Nienadowej ("Applicants' market") (21.02.2024)
Najbardziej niezwykłym doświadczeniem dla uczniów było spotkanie i rozmowa z przedstawicielami różnych zawodów w trakcie tzw. Giełdy pracy, podczas których uczniowie zaprezentowali swoje kompetencje zawodowe, osobiste i społeczne przed potencjalnymi pracodawcami.
LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. TADEUSZA KOŚCIUSZKI W ROPCZYCACH
ZAJĘCIA LEKCYJNE Z UCZNIAMI (22.02.2024) wg metodologii „The Job PerLe” – praca z leporello
Kolejnym wydarzeniem w ramach Działania edukacyjnego C9, zorganizowanym w dniu 22 lutego 2024 r. w Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Kościuszki w Ropczycach były tożsame warsztaty edukacyjne prowadzone przez pana Dominika Bicka według metodologii „The Job PerLe”. Uczestniczyło w nich ponad 40 uczennic/uczniów ropczyckiego liceum, którzy podobnie jak koleżanki/koledzy w szkole w Nienadowej, analizowali swoje zdolności zawodowe i odkrywali własne atuty, przygotowując się w ten sposób do przyszłej kariery zawodowej. Wzajemnie udzielali sobie informacji zwrotnej, pogłębiając wiedzę o samym sobie i budując poczucie własnej wartości.
ZAJĘCIA PRZYGOTOWUJĄCE UCZNIÓW DO ROZMOWY Z PRACODAWCAMI (23.02.2024)
Kontynuacją działań edukacyjnych w Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Kościuszki w Ropczycach była organizacja w dniu 23 lutego 2024 r. zajęć przygotowujących uczniów do rozmowy z potencjalnymi pracodawcami. Ćwiczenie autoprezentacji, szlifowanie wypowiedzi, uwidacznianie swoich mocnych stron i rozległego spektrum pasji i zainteresowań w symulowanej rozmowie z pracodawcą było doskonałym treningiem przed właściwymi rozmowami z potencjalnymi pracodawcami, które odbywały się w tym samym dniu podczas dużego wydarzenia nazwanego w projekcie Giełdą Pracy - Applicants' market. Zajęcia prowadzone były przez pana Dominika Bicka, pod jego czujnym okiem, w atmosferze współpracy i dużego zaangażowania młodzieży.
GIEŁDA PRACY w LO w Ropczycach ("Applicants' market") (23.02.2024)
Uczennice i Uczniowie świadomi swoich zainteresowań osobistych i szkolnych, mocnych stron, rozmawiający z przedstawicielami różnych zawodów: lekarzami, prawnikami, policjantami, psychologami, nauczycielami, ekonomistami itd. o swoich życiowych i zawodowych wyborach, otrzymujący wzmacniające informacje zwrotne - to rezultat nie do przecenienia!
PZPW/ PODKARPACKIE CENTRUM EDUKACJI NAUCZYCIELI W RZESZOWIE
WARSZTATY METODYCZNE w PCEN w Rzeszowie (24.02.2024)
24.02.2024 w PCEN w Rzeszowie odbyły się warsztaty podsumowujące wizytę międzynarodową w projekcie Erasmus+ PerLe.
Pani Krystyna Wróblewska Dyrektor PZPW w Rzeszowie podziękowała Partnerom z Niemiec, Litwy i Polski za współpracę i zaangażowanie.
WARSZTATY KRAJOZNAWCZE
By jeszcze bardziej przybliżyć nasze piękne Podkarpacie, tym razem zaprosiliśmy uczestników projektu do Podkarpackie Centrum Nauki "Łukasiewicz" oraz Muzeum Nafty i Gazu w Bóbrce. Serdecznie dziękujemy Dyrekcji obydwu instytucji za gościnność oraz pracownikom, którzy się nami opiekowali i profesjonalnie nas oprowadzili.
- Podkarpackie Centrum Nauki „Łukasiewicz” w Rzeszowie-Jasionka https://www.pcn.org.pl/
- Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego w Bóbrce https://bobrka.pl/